Krioterapia miejscowa

Centrum Rehabilitacji Fizjo-Med Jakub Ciołczyk zaprasza Państwa na zabiegi krioterapii. Nasi doskonale przygotowani do wykonywania zabiegów krioterapii fizjoterapeuci pomogą Państwu dobrać odpowiednią do potrzeb i stanu zdrowia formę terapii. Zaplanują cykl zabiegów krioterapii i zapewnią komfort i miłą bezstresową atmosferę w trakcie ich wykonania.


Krioterapia miejscowa

Centrum Rehabilitacji Fizjo-Med Jakub Ciołczyk zaprasza Państwa na zabiegi krioterapii. Nasi doskonale przygotowani do wykonywania zabiegów krioterapii fizjoterapeuci pomogą Państwu dobrać odpowiednią do potrzeb i stanu zdrowia formę terapii. Zaplanują cykl zabiegów krioterapii i zapewnią komfort i miłą bezstresową atmosferę w trakcie ich wykonania.

Krioterapia miejscowa > wskazania i leczenie

polega na zastosowaniu na powierzchnię ciała temperatury kriogenicznej, poniżej 100 st.C, w czasie od 2 do 3 min, celem wywołania i wykorzystania fizjologicznych reakcji ustroju na zimno.

Leczenie zimnem stosowali już starożytni Egipcjanie około 2500 lat p.n.e. Hipokrates – V wiek p.n.e. – zalecał hipotermię dla zmniejszenia obrzęku, krwawienia i bólu.

Krioterapia miejscowa

Stosowana jest ona głównie w okresie wczesnych urazów, gdyż pomagają w zmniejszeniu bólu, procesu zapalnego, obrzęków, zwiększeniu zakresu ruchu w stawie, zwiększają siłę mięśniowa. Zabiegom krioterapii zawdzięczamy to, że czas rekonwalescencji stawu po urazie znacznie się skraca.

Zabieg polega na ochładzaniu chorego miejsca ciekłym azotem, ciekłym chlorkiem etylu, lub dwutlenkiem węgla. Temperatura gazu wydobywającego się z wylotu dyszy ma od minus 100 do 180*C. Zabieg powtarza się średnio 10 razy, jego czas wynosi od 1 do 4 minut. Można powtarzać nawet do trzech razy dziennie, ale zazwyczaj stosuje się jeden codziennie (jest to zależne od wskazań naszych fizjoterapeutów).

 Podczas zabiegu terapeuta wykonuje ruchy posuwisto- zwrotne w odległości kilku lub kilkunastu centymetrów nad chorym miejscem.

Wskazania do krioterapii:

świeże urazy ( stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, naderwania mięśni, uszkodzenia ścięgien, uszkodzenia więzadeł),

przeciążeniowe odczyny zapalne stawów, ścięgien i mięśni,

choroby zwyrodnieniowe stawów,

wszystkie choroby reumatoidalne i reumatyczne narządów ruchu,

zmiany zapalne stawów o podłożu metabolicznym – dna (skaza moczanowa),

stwardnienie rozsiane,

profilaktyka osteoporozy,

niedowłady i przykurcze spastyczne kończyn w przebiegu porażenia połowicznego,

cellulitis,

depresje ,

odnowa biologiczna i odchudzanie,

łuszczycowe zapalenie stawów.

Przeciwwskazania w krioterapii:

nieleczone nadciśnienie tętnicze,

stany nadwrażliwości na zimno,

zespół Sudecka,

zespół Reynauda ,

zmiany skórne,

nadmierna labilność emocjonalna wyrażająca się potliwością skóry ,

stany wyniszczenia i osłabienia ,

niewydolność krążeniowa ,

wady serca,

choroba wieńcowa,

zaawansowana miażdżyca,

odmroziny,

niedoczynność tarczycy ,

choroby krwi,

obecność miejscowych odmrożenia,

choroba nowotworowa,

ropne schorzenia skóry ,

względnie wiek powyżej 65 lat.

 

Krioterapię można stosować jako przygotowanie do masażu danej partii ciała. Bezpośrednio po zabiegu krioterapii pacjent trafia na stół masażysty, który rozmasowuje schłodzone części ciała – można zastosować wówczas masaż klasyczny, leczniczy, drenaż limfatyczny oraz intensywny masaż antycellulitowy. Uzyskujemy wówczas w krótszym czasie zamierzony efekt.

 

Nasi doskonale przygotowani do wykonywania zabiegów fizjoterapeuci pomogą Państwu dobrać odpowiednią do potrzeb i stanu zdrowia formę terapii. Zaplanują cykl zabiegów i zapewnią komfort i miłą bezstresową atmosferę w trakcie ich wykonania.