Kompleksowa rehabilitacja po udarze mózgu

Zapewniany kompleksową rehabilitację po udarze mózgu


Udar ma podłoże neurologiczne. Z tego też powodu niezbędna jest kompleksowa rehabilitacja pod okiem kompetentnego rehabilitanta. Rehabilitacja powinna być wielopoziomowa – skupiać się na sferze fizycznej, sferze duchowej oraz sferze emocjonalnej. Tylko taka pełna, kompleksowa rehabilitacja może przynieść rezultaty i przywrócić pacjenta do zdrowia.

W rehabilitacji po udarze najważniejsze jest przywrócenie chociaż w części dawnej sprawności. Pacjenci będący w ciężkich stanach nierzadko muszą uczyć się na nowo podstawowych czynności życiowych – muszą nauczyć się np. na nowo mówić, składać logicznie zdania. Osoby mające po udarze problemy z niewładną ręką muszą robić wszystko, by dawna sprawność w ręce powróciła. Od nowa uczą się trzymać sztuczce, często też uczą się od nowa siadać i chodzić. Rehabilitacja po udarze bywa trudna. Wymaga dużej siły i motywacji ze strony pacjenta – ważne jest pozytywne nastawienie pacjenta. Bez wiary w siebie nie osiągnie on sukcesu.

Kompleksowe podejście do pacjenta stanowi fundament obecnie stosowanej rehabilitacji Jeżeli chodzi o udar mózgu, to różnokierunkowość procedur terapeutycznych wiąże się z całym szeregiem nieprawidłowości czynności życiowych, potrzebujących symultanicznego wykorzystania wielu metod terapii. Głównym zadaniem czynności tych jest wyrównanie oraz poprawa jakości życia pacjenta. Rehabilitacja chorego po udarze mózgu trwa zwykle wiele lat, z tego powodu tak ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie właściwych działań. Z każdym rokiem tempo poprawy zmniejsza się, niemniej jednak nie należy zaprzestawać leczenia, bowiem w wyniku umiejętnego treningu progres sprawności ruchowej, behawioralnej oraz komunikacyjnej możliwy jest na całe życie. Dla pacjenta duży i bolesny problem stanowi trudność w komunikacji. Ludzie po udarze mózgu stają się w wyższym stopniu bezradni, aniżeli pacjenci z niedostatkami zdolności ruchowych, którzy organizując sobie życie we właściwy sposób mogą zachować choć w niewielkim stopniu samodzielność, a nade wszystko nie zatracają umysłowego jak również emocjonalnego kontaktu z otoczeniem. Kłopoty z komunikacją chorych po przebytym udarze odbijają się dodatkowo na deprecjacji jakości życia, jak też na przebiegu terapii usprawniającej, w związku z tym tak istotne jest ich właściwe i wczesne rozpoznanie oraz leczenie. Aktualnie lekarze skłaniają się do wykorzystania w trakcie leczenia pacjentów po przebytym udarze mózgu kompleksowej rehabilitacji, która ma na uwadze holistyczne podejście do pacjenta. Ten rodzaj leczenia zawiera czynności lekarskie, fizjoterapeutyczne, psychologiczne jak też logopedyczne, które nawzajem się dopełniają i rzutują na obiektywną i subiektywną ocenę jakości życia pacjentów. Odzew poszczególnych chorych na leczenie i niepełnosprawność jest sprawą bardzo zindywidualizowaną, wobec czego programy rehabilitacji poudarowej powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta.